About Us

Hikayemizi

Keşfet

History

Explore

We have set off thinking that differences would not lead to separation, but richness in a world that is becoming global day by day. The most important cultural heritages of a city like Istanbul is the cuisine. On this land where different cultures, religions, languages and colors have shared the same happiness, emotions and tastes for thousands of years, we have tried to describe ourselves with a single word: ‘Jash’, which means ‘food’ in Armenian, something people need in order to survive, but also want it to be different. We are trying to gather all traditional tastes of Istanbul -a union of multinational cuisines of Istanbul such as Armenian, Greek, Ottoman, Circassian, Italian etc. Jash Istanbul’s main purpose is to present the tastes of Istanbul to its customers with ultimate care and introduce a different Istanbul to them, in other words, to take them into Istanbul’s kitchen.
We want you to feel at home when you enter Jash. With our home style (classical fashioned) decoration, antique objects and piano we tr y to make you remember a childhood memory , a dinner with your family in your grandmother’s house.


Hakkımızda

Hikaye

Jash İstanbul

LEZZET TARİHİ

{:tr}

1908 SAMSUN BAFRA AGOP ŞİRİNYAN AMCALARI İLE PİKNİKTE

{:}

{:en}

TRADITIONAL ISTANBUL CUISINE
Discover

{:}

Pangaaltı Yordam Pastanesi Yanı İlk Yumurtacı
1928

Yordan Muhallebicisi Yanı İlk Yumurtacı Pangaltı

1934

Şirin Meze Evi Pangaltı

1937

Şirin Erzak Pazarı Ergenekon Caddesi

1966

Şirin Şarküteri Kurtuluş Caddesi

 

1926 senesinde yumurtacı dükkanı olarak Agop Şirinyan ve Armenak Şirinyan biraderler tarafından kurulan Şirin 1930‘da biraderlerin annesi Bayan Lusia’nın Samsun Bafra’da ve İstanbul’da hazırladığı geleneksel sofra lezzetlerini Şirin Meze Evi ismiyle Pangaltı’nda eski Yordan Muhallebicisi’nin yanında satmaya başlarlar.

Büyüyen talep onları, Ergenekon Caddesi üzerindeki yeni büyük mekana taşınmaya ve ismini Şirin Erzak Pazarı olarak değiştirmeye zorlar. Varlık vergisine kadar süren yoğun tempolu çalışma sonrası devlete olan ödemeleri gerçekleştirmek için bu dükkanı satarlar ve uzun seneler Kurtuluş caddesi üzerinde bulunan Feriköy Pasajı’nda Şirin Meze Evi olarak sürdürürler. Sonrasında yeğenleri Ardaşes Hüsümyan’ın da bu lezzet ailesine katılmasıyla Kınalıada’da ve Kurtuluş Caddesi’nde Şirin Şarküteri olarak iki dükkanda faaliyetlerini sürdürürler ve Ardaşes Hüsümyan’ın seneler boyu lezzet standartlarını koruyarak 2012 yılında kapandığı güne kadar cemaatin ve dostlarının noel, paskalya, ramazan, düğün ve vaftiz sofralarını süsleyen lezzetli topikleri, dolmaları, taramaları üretirler.

2010 senesinde Agop Şirinyan’ın torunu ve Ardaşes Hüsümyan’ın yeğeni olan Dayk Miricanyan, bu lezzet serüveninde daha büyük kitlelere ulaşabilmek ve üretilen lezzeti sofralarda yeni misafirlerle paylaşmak, Cihangir’in tarihi dokusunda Lusia Yaya’nın sofralarını sunmak için Jash İstanbul’u açar ve artık yeni bir yolculuk başlamıştır…

Ermenice Oku